PRIMA VICTORIE

FC Buzău a spart gheața și a reușit, în etapa a 4-a, prima victorie din acest sezon. Buzoienii s-au impus cu 3-0 la Dunărea Călărași, chiar pe terenul fostei echipe a antrenorului Cristian Pustai

Echipa din Crâng a început în forță meciul și a deschis scorul în minutul 19, prin Cristian Ciobanu. Acesta a prins un șut puternic din 16 metri central, iar mingea a intrat în plasă sub transversală. Tot Ciobanu a reușit să majoreze diferența șapte minute mai târziu, aducând o oarecare liniște în tabăra buzoienilor. Jucătorii lui Cristi Pustai au controlat jocul, în continuare, reușind să marcheze și în a doua repriză, în minutul 53, prin Alin Cârstocea, fost echipier al Dunării Călărași.

După această victorie, FC Buzău a urcat pe locul 11 în clasament, cu 4 puncte. Pentru echipa din Crâng urmează meciul din Cupa României, cu Metalul Buzău, partidă programată miercuri. Sâmbăta viitoare, în campionat, FC Buzău va juca, pe stadionul din Crâng, cu Unirea Constanța.