Captură impresionantă de țigări de contrabandă a polițiștilor buzoieni de la Serviciul de Combatere a Criminalității Organizate. Doi bărbați au fost prinși în trafic, în timp ce transportau țigări netimbrate sau cu timbre din Republica Moldova.
Mai întâi, oamenii legii au oprit un camion condus de un cetățean grec, în vârstă de 53 de ani. În interiorul autovehicolului, polițiștii au găsit ascunse în spatele unor paleți cu cutii de pește congelat 2.560.000 de țigarete, fără timbre de marcaj fiscale emise de autoritățile române. La scurt timp, în zonă a mai fost interceptată o autoutilitară, condusă de un cetățean român, de 30 de ani, în habitaclul căreia au fost descoperite alte 777.720 de țigarete cu timbre de marcaj emise de autoritățile din Republica Moldova, ascunse în spatele unor cutii cu încălțăminte.
Cei doi bărbați nu au putut justifica legalitatea deținerii și transportării țigaretelor. Prin urmare, țigaretele descoperite au fost confiscate în vederea continuării cercetărilor, prejudiciul fiind estimat la 3.310.200 de lei. Ambii bărbați au fost reținuți pentru 24 de ore, urmând a fi prezentanți Parchetului cu propunere de arestare preventivă. Cei doi sunt cercetați pentru săvârșirea infracțiunilor de contrabandă și deținere de țigarete în afara unui antrepozit fiscal, fără a fi marcate, marcate necorespunzător sau cu marcaje false, peste limita de 10.000 țigarete.
