Piețele din județ vor abunda de roșii, începând de luna viitoare. O spun reprezentanții Direcției Agricole Buzău, care recunosc, totuși că, foarte probabil, primele tomate românești îi vor ține la distanță pe clienți. Și asta pentru că, un kilogram de roșii autohtone va ajunge să coste aproape 40 de lei, mult prea scump pentru unii dintre buzoieni.
Unii legumicultori estimează că prețul de pornire a roșiilor la producător va fi 40-48 de lei/kg, iar la tarabă acesta s-ar putea dubla. Specialiștii spun că, într-adevăr, roșiile de martie vor fi un lux, adică nu vor fi chiar pentru oricine.
În privința celorlalte verdețuri, tarabele din piețe vor fi pline cât de curând. Buzoienii vor avea la dispoziție numeroase legume la prețuri rezonabile.
